Przepyszne latte macchiato bez ekspresu

Ekspres do kawy, taki który w swoich opcjach ma przygotowywanie latte macchiato, to coś, co zdecydowanie mogłabym mieć w swojej kuchni, ale też nie uważam za niezbędne, zwłaszcza jeśli nie ma się funduszy na  jego zakup. Mój sprytny mąż, który o ekspresie sobie póki co marzy, odkrył w końcu dobry przepis na wykonanie tej wspaniałej kawy, bez konieczności wydawania fortuny na dobry sprzęt. Dobrze jest natomiast wyposażyć się w bardzo tani i niekłopotliwy w przechowywaniu spieniacz do mleka, który to spieniacz możemy zabrać ze sobą absolutnie wszędzie, przygotowując perfekcyjne latte macchiato nie tylko we własnym domowym zaciszu. My taki spieniacz dostaliśmy kiedyś w prezencie od mojego taty i w sumie leżał sobie długi czas zapomniany, gdzieś w ciemnym zakątku szuflady kuchennej wynajmowanego mieszkania, abyśmy odkryli jego potencjał dopiero po przeprowadzce do własnego M…

Oto i on – niepozorny, a jednak tak przydatny. Można go kupić w wielu miejscach, wydając nie więcej niż 10 złotych:

Ileż to wspaniałych kaw można by stworzyć międzyczasie, kiedy leżał odłogiem… Żebyście Wy nie tracili już czasu na kompletnie zwyczajne kawy, takie bez większego polotu, albo nie wydawali kroci na latte macchiato w kawiarniach, postanowiliśmy podzielić się z Wami odkrytym przez nas przepisem na ten cudownie niebiański napój kawowy.

 

PRZEPIS NA PERFEKCYJNE LATTE MACCHIATO BEZ EKSPRESU:

1. Przygotowujemy sobie 2 kubki – połowa jednego z nich powinna być napełniona ciepłym mlekiem, a ćwierć, czyli 1/4 drugiego gorącą kawą, zaparzoną tak, jak się lubi, z dodatkiem cukru lub bez niego.

Co ważne: temperatura kawy powinna być wyższa od temperatury mleka!


2. Ciepłe mleko mieszamy spieniaczem tak, aby dwukrotnie zwiększyło swoją objętość, dzięki procesowi spieniania. Tak przygotowane przelewamy do wysokiej szklanki, a następnie czekamy chwilę aż płynne mleko opadnie na dół, a piana odtrąci się i pozostanie stabilnie na górze.


3. Powoli i ostrożnie, celując w sam środek mlecznej pianki, wlewamy do szklanki wcześniej zaparzoną kawę. Jeśli wszystko zrobiliśmy odpowiednio – kawa powinna ulokować się pomiędzy płynnym mlekiem, a mleczną pianką, tworząc perfekcyjne latte macchiato.


4. [Opcjonalnie] mleczną piankę można udekorować np. startą czekoladą lub cynamonem 🙂 Można przy tym też korzystać z szablonów do kawy, aby z takich dodatków stworzyć fajne obrazy na powierzchni kawy i jeszcze bardziej nasz kawowy napój uatrakcyjnić 😉 Miałam nawet kiedyś taki szablon, ale moja córa gdzieś go zgubiła, więc w tym zakresie została mi radosna twórczość własna, czyli chaos niekontrolowany 😛


Całość powinna wyglądać mniej więcej tak:

 

Piszę „mniej więcej”, ponieważ perfekcyjna piana w takiej kawie powinna mierzyć nieco więcej niż na zdjęciu, ale trzeba wziąć pod uwagę, że mój mąż je cyknął już po jakimś czasie od zrobienia kawy, więc zdążyła już opaść 😉 Niemniej po opublikowaniu tego zdjęcia w mediach społecznościowych część znajomych myślała, że faktycznie kupiliśmy ekspres do kawy…

No wiadomo jak to jest z ekspresem – żeby przygotować taką kawę wystarczy nacisnąć jeden guzik, więc to spora wygoda i mniej zachodu. Warto jednak znać taki przepis, jeśli na ekspres nie za bardzo nas stać w danym momencie lub go mamy i  po prostu nie możemy wziąć ze sobą, a gdzieś poza własnym domem chcemy rozkoszować się pyszną latte macchiato, bez konieczności odwiedzania kawiarni. Jest to dobry sposób, by zabłysnąć na jakiejś domówce czy imprezie rodzinnej, czy nawet gdy spotykamy się z kimś znajomym w domu, w którym ekspresu do kawy z funkcją przygotowywania latte macchiato się nie uświadczy.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Przepyszne latte macchiato bez ekspresu

  1. Pingback: Pyszne babeczki bananowe na dobry nastrój ;) | Pani z zoologa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s